^ Back to Top

Newsletter

Otrzymuj informacje o imprezach i repertuarze kina
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Festiwal Teatralny 2017

Listopad w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku upłynął pod znakiem teatru. A to za sprawą odbywającego się po raz pierwszy Festiwalu Teatralnego Otwarcie. Podstawowym celem przedsięwzięcia było umożliwienie lokalnej społeczności obcowania z teatrem i dzięki dotacji z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec wszystkie festiwalowe wydarzenia były bezpłatne. A skorzystać można było nie tylko z ciekawej oferty spektakli, odbyły się także dwa koncerty oraz spotkania z aktorami i warsztaty teatralne.

Festiwal otworzył koncert zespołu Za pięć pierwsza, prezentujący w wysublimowany sposób piosenkę aktorską. Pierwszego dnia festiwalu mogliśmy także zobaczyć dwa przedstawienia – „Rachel czy Pepka? – czyli geszefty, szmoncesy i kłopoty Singera” w wykonaniu Sceny Rode, oraz „Nowe wyzwolenie” Teatru Kąt z Jarosławia. Ten pierwszy spektakl to komedia, skonstruowana na bazie opowiadania Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela”, przepełniona żydowskim humorem, a nawet tańcem i piosenką. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorem Mariuszem Marczykiem – który poza teatrem zajmuje się także powieściopisarstwem.
Spektakl zaprezentowany przez Teatr Kąt jest adaptacją dramatu Witkacego „Nowe wyzwolenie”, więc na koniec dnia na leżajskiej scenie zakrólował absurd i nastrój demoniczno – onirycznych wizji.
Drugi dzień festiwalu przebiegał pod znakiem jubileuszu leżajskiej grupy teatralnej – Baratario ma już bowiem 10 lat. Z okazji okrągłej rocznicy grupa przygotowała nową premierę - spektakl pt. „Serenada”, który jest adaptacją dramatu Sławomira Mrożka. Jak przystało na jubileusz – nie zabrakło w tym dniu gratulacji, podziękowań i okolicznościowego tortu.
W niedzielne popołudnie wraz z rzeszowskim Teatrem Nemno zaprosiliśmy najmłodszych widzów na wyprawę w baśniowy świat „Królowej Śniegu”. Znana baśń Andersena została ujęta w ramy teatru cieni, tworząc unikalne widowisko. Świetną przygodą dla widzów zarówno tych małych jak i starszych było spotkanie po spektaklu z aktorem i reżyserem Henrykiem Hryniewickim, który zaprezentował od kulis jak funkcjonuje teatr cieni.
Na zakończenie niedzielnego wieczoru wystąpił zespół jazzowy Tomek Stężalski Quartet w składzie: Tomek Stężalski, Mateusz Pęcak, Wojciech Inglot, Krzysztof Chlipała oraz wokalistka Dominika Kindrat.
Festiwalową wisienką na torcie były niezwykłe warsztaty teatralne z Bartłomiejem Ostapczukiem – pomysłodawcą i założycielem Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Teatru Pantomimy Mimo, współzałożycielem Europejskiej Federacji Pantomimy.